Školský rok 2023/2024

Navigácia

Deti vetra putujú za slnkom Prvé kroky realizácie projektu ŠKOLENIA Kurz „Starostlivosť o dieťa 1“ Kurz „ Starostlivosť o dieťa 2“ Kurz výtvarných talentov Kurz hudobných a výtvarných talentov Domáci kutil 1 Domáci kutil 2 Kurz ručných prác Učenie hrou - matematika Učenie hrou - slovenský jazyk Projekt v školskom roku 2011/2012 H-domáci kutil 3 H - kurz varenia H-gitara Kurz kutil 3 Kurz výučby hry na gitaru Hodina kurzu - starostlivosř o dieťa 2 Hodina kurzu výtvarných talentov Hodina kurzu ručných prác Hodina kurzu- Domáci kutil 2 Hodina kurzu - Kurz hudobných talentov Hodina programu - Študujeme ďalej zo Slovenského jazyka Hodina programu študujeme ďalej z matematiky Hodina kurzu varenia - príprava jedál 2 Správa z Workshopu Regionálny deň tvorivých činností Škola v prírode Zvonec a koniec Prezentácia projektu - Workshop 2 Pozvánka na workshop 2

PROJEKT- DETI VETRA PUTUJÚ ZA SLNKOM

Hodina kurzu - starostlivosř o dieťa 2

Hodina kurzu – Starostlivosť o dieťa 2

 

 

Na kurze „ Starostlivosť o dieťa 2“ ,pod vedením lektorky Mgr. Gabriely Ružinovej, sa pravidelne stretáva 10 detí. Na úvodných stretnutiach vysvetlila Mgr. Ružinová deťom, čo je zdravie a prečo je dôležité sa o svoje zdravie starať.

Na dnešnom stretnutí sa deti oboznámia so starostlivosťou o dieťa, ukážu si ako dieťa správne prebaľovať, kŕmiť, kúpať. Povedia si o tom, ako postupovať pri nezávažných ochoreniach bábätka, ale aj o zodpovednom prijatí dieťaťa a formách antikoncepcie. Starostlivosť o svoje zdravie berú na ľahkú váhu. Mnohé z nich by sa starali o svoje zdravie, no žiaľ nemajú podporu, ani podmienky zo strany rodičov.

 

     Starostlivosť o novorodenca v kocke

 

Pani lektorka vysvetlila deťom, ako sa staráme o bábätko od jeho narodenia, keď je už doma. Novorodenec od samého začiatku vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ktorá je odlišná od starostlivosti väčšieho dieťaťa. V období po narodení je dieťa citlivejšie na negatívne faktory a je odkázané vo všetkom na našu pomoc. Ak naša starostlivosť bude dôkladná, výrazne prispejeme k zdravému vývoju dieťatka.

Starostlivosť o dieťa rozdelila na jednotlivé body:

 

Kúpanie a starostlivosť o kožu novorodenca

U novorodenca plní koža ochrannú funkciu, udržuje teplotu, preto nemá byť veľmi odmasťovaná. Dieťa sa má kúpať 1-3x za týždeň.

Na kúpeľ potrebujeme: vaničku, osušky, teplomer, bylinkový kúpeľ alebo detské mydlo, krém na ošetrenie zadočku, olej alebo telové mlieko na ošetrenie pokožky vhodné pre novorodenca, kefku na vlásky.

Zásady pri kúpaní:

  • Teplota miestnosti má byť 24°C -25°C.
  • Do vaničky nalejem najprv studenú vodu a pridávame teplu  s neustálym premiešavaním, až dostaneme potrebnú teplotu. Ak nalejeme horúcu vodu ako prvú, môže sa stať, že steny vaničky nie sú dostatočne ochladené a môžeme tým spôsobiť  popálenie jemnej detskej pokožky. Voda by mala mať teplotu tela, teda 37°C – 38°C. Je vhodné mať vodný teplomer, resp. môžeme vyskúšať teplotu vody ponorením svojho lakťa do vody. Voda nesmie ani páliť ani chladiť.
  • Výška vody by mala byť cca 10cm.
  • Vhodné je používanie lehátka do vaničky, ktoré umožní, aby dieťa malo hlavičku stále nad hladinou vody. Lehátko je treba vkladať do vaničky, až keď má voda potrebnú teplotu. Ak by sme ho poliali horúcou vodou, udržiava teplotu (je látkove) a tak isto môže dôjsť k popáleniu dieťaťa. Ak lehátko nemáme, jednou rukou podopierame hlavičku dieťaťa, druhou rukou ho umývame.
  • Pred kúpaním  si musíme pripraviť všetko, čo budeme potrebovať, do tesnej blízkosti, aby sme nemuseli odbiehať (mydlo, osušku, plienky, oblečenie).

Postup pri kúpaní:

  • Najprv umyjeme tvár vodou a potom buď hubkou alebo rukou telíčko. Ak má dieťa suchú kožu, nie je vhodné používať mydlo na celé telo. Mydlom umyjeme len kritické miesta a to zadoček prípadne krk a podpazušie. Zadoček umývame ako posledný. Používame výlučne detské mydlo, ktoré neobsahuje žiadne parfumy a nevhodné prísady. Vlásky umývame mydlom tak, že najprv ich omočíme, potrieme namydlenou žinkou a v záklone oplachujeme čistou vodou, chránime pritom oči. Namiesto mydla na kúpanie môžeme použiť bylinkové kúpele z detskej kozmetiky obsahujúce oleje, ktoré majú zvláčňujúci účinok a možno ich použiť už v novorodeneckom veku. Tvár umývame prevarenou vodou. Ak dieťa nekúpeme každý deň,  tváričku je napriek tomu vhodné prevarenou vodou umyť každý deň.
  • Kúpanie by nemalo trvať dlhšie ako 5 minút. S vekom dieťaťa môžeme predlžovať čas kúpania, väčšina deti vodu miluje.
  • Od 3 až 4 mesiacov vzhľadom na veľkosť dieťaťa je možné nahradiť malú vaničku veľkou vaňou s protišmykovou podložkou. Podľa posledných odporúčaní dieťa sa nemá kúpať každý deň. Pri dôslednej očiste po stolici a močení stačí kúpať dieťa 1-3x týždenne.
  • Po vykúpaní dieťa položíme na suchú osušku a jemne osušíme. Čistý umytý zadoček ošetríme krémom, tak ako pri každom prebaľovaní. Kožu môžeme natrieť telovým zvláčňujúcim mliekom vhodným pre novorodencov.

 Starostlivosť o vlasy a nechty novorodenca

Nechty u novorodencov sú tenké, lámavé, rýchlo rastú a novorodenec sa nimi môže poškriabať. Je potrebné nechty pravidelne strihať nožnicami s tupým koncom, na rukách do oblúku, na nohách rovno. Rovné strihanie zabraňuje zarastaniu nechtov. Na vlasy v prvom polroku života nepoužívame šampón, ani nedávame priamo mydlo. Môžeme ich umyť vodou s rozpusteným mydlom. Po kúpaní prečešeme jemnou kefkou.

Starostlivosť o uši a nos novorodenca

 Uši a nos bežne nečistíme, len v prípade nádchy. Každé dráždenie nosovej sliznice môže zvýrazniť výtok z nosa. Ušné tampóny môžu zatlačiť maz hlbšie do vonkajšieho ucha, kde stvrdne a neskôr vyžaduje výplach. Preto čistíme krúživým pohybom len časť, ktorú dobre vidíme.

Prebaľovanie novorodenca

 Dieťa v prvých dňoch života prebaľujeme často. K prebaľovaniu je vhodný prebaľovací stôl, chráni matku pred bolesťami chrbtice. Vhodná je aj prebaľovacia umývateľná podložku, ktorá sťažuje dieťaťu pohyb. Nikdy nenechávame dieťa na prebaľovacom stole bez dozoru.

Pani lektorka deťom všetko názorne ukázala a deti si skúšali nacvičovať všetky potrebné činnosti s ktorými sa dnes oboznámili. Prebaľovali, kŕmili, kúpali, čistili. Uvedomili si, že všetko to čo trénujú na umelej bábike využijú raz v ozajstnej situácii s ozajstným dieťaťom. Všetky informácie sú pre nich potrebné a určite ich využijú aj v súčasnosti, keď budú pomáhať mamičke s mladším súrodencom, ktorých majú v rómskych rodinách neúrekom.

Deťom sa hranie na mamu či otca páčilo a tešia sa na ďalšie stretnutia, kde sa opäť niečo nové naučia. Veď, sami povedali: Budeme dobrými a zodpovednými rodičmi!

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Špeciálna základná škola Brezno
    Mládežnícka č.3, 977 03 Brezno
  • 048 6112053

Mapa

Fotogaléria