Štvrtok 18. 4. 2024

NAŠE MOTTO:

Nie je dôležité, čo robíme, ale koľko lásky do svojej práce vložíme.

(Matka Tereza)

• Počas veľkého pôstu sa naša škola zapojila do zbierky Tehlička pre Južný Sudán. V tomto roku je zbierka zameraná na zabezpečenie výstavby multifunkčnej školskej haly v Edukačnom centre sv. Bakhity na misii Tonj v Južnom Sudáne, ktorý založili a spravujú sestry saleziánky.

Každé ráno pred začiatkom vyučovania mohli žiaci hodiť do pokladničky ľubovoľný finančný príspevok, zalepiť tak na plagát „tehličku“ a pomôcť tak dostať pod strechu školu v Južnom Sudáne.

Aj s vašou pomocou sa podarilo v našej škole vyzbierať krásnych 70 eur, ktoré boli zaslané na účet verejnej zbierky Tehlička.

• Dňa 05. 04. 2024 sa žiačky našej školy zúčastnili okresného kola vo florbale. Dievčatá nastúpili v troch zápasoch so súperkami zo ZŠ Predajná, Valaská a gymnázium Brezno. Do finále sa žiaľ neprebojovali, ale musíme ich vyzdvihnúť a pochváliť za prevedené výkony a vzornú reprezentáciu školy. Dievčatám želáme veľa síl do ďalších športových súťaži.

Bc. Machyniaková

• Ako byť fit a zdravý sa nieslo v jedno slnečné popoludnie a vyhnalo deti z ŠKD na školský dvor. Na rôznych stanovištiach ich čakali pani vychovávateľky a pán vychovávateľ s rôznymi športovými aktivitami.Spoločne si užili krásny deň plný športu a zábavy.

vych.ŠKD Kvietok

• ZDRAVOVEDKO

Naše deti často sedia pri televízore, telefóne a nechce sa im von. Ich najobľúbenejším jedlom sú sladkosti. O ovocí a zelenine nechcú ani počuť. Preto je potrebné zakotviť v deťoch správne stravovacie návyky, dostatok pohybu, čo je často náročné. Deti sú na prvom stupni tvárne, a emocionálne sa vyvíjajú. Je to teda ideálny čas vštepiť im základy zdravej životosprávy, ktorá bude mať vplyv na ich budúcnosť. Dôležité je začať pomaly, formou zábavy.

A tak si naši žiacki asistenti Stanko, Dominika, Radka a Natália pod vedením pani učiteľky Václavík Kotránovej pripravili pre žiakov prvého stupňa zábavné aktivity zamerané na zdravý životný štýl. Žiaci súťažili v trojčlenných družstvách. Aktivity boli zamerané na hygienu, prvú pomoc, zdravé stravovanie a pobyt v prírode. Deti s nadšením plnili všetky úlohy, ktorými ich sprevádzali naši žiacki asistenti. Aby sme deti motivovali, pripravili sme si pre najlepšie družstvá odmenu vo forme ovocia a hygienického balíčka.

• Školské kolo v prednese poézie a prózy

Nikde nenájdete poéziu, keď ju nenosíte v sebe.“
    A. S. Puškin

Dňa 4.4.2024 sme v našej škole „hľadali“ poéziu a prózu. Žiaci 1.-9. ročníka sa tejto úlohy zhostili veľmi zodpovedne. Svojimi výkonmi prispeli k vytvoreniu príjemnej a umeleckej atmosféry, za čo im patrí veľký obdiv a vďaka.

Porota hodnotila výber a ovládanie textu, zvukovú stránku reči, ako aj samotný prednes.

V rámci jednotlivých kategórii sa žiaci umiestnili takto:

I. kategória ( 1.-3. ročník)

Poézia: 1. miesto: Danka Bartošová, II.B

• Videli sme Pána!

Čo prežíval Peter, keď kráčal k Ježišovmu hrobu, môžem len predvídať. Určite sa v ňom striedali pocity šťastia, že Ježiš vstal z mŕtvych a žije, s pocitmi viny a zrady. Zaprel ho napriek tomu, že mu sľúbil vernosť!

27.03.2024 nám žiaci z Hudobno – dramatického útvaru I., II. spríjemnili predveľkonočné obdobie divadelným predstavením pod názvom ,, Videli sme Pána!“ .

Pane Ježišu, daruj mi dnes odvahu nielen za Tebou vykročiť, ale vytrvalo kráčať celý život v Tvojich šľapajách!

Mgr. Tokárová, Mgr. Lukáčová

• Deň vody

Pri príležitosti „Dňa vody“ sme si pre žiakov druhého stupňa našej školy, spolu s koordinátorkou zdravej výživy Ing. Kunštárovou, pripravili besedu na tému: „Voda z nášho regiónu.“ Tento veľký, nedocenený dar sme si uctili básňou, piesňou, prezentáciou oslavy vody. Zamerali sme sa na rieku Hron, ukázali sme si jej prameň a silu. Sprítomnili sme si časy minulé, kedy rieka svojou čistotou lákala ľudí vstúpiť do jej vôd a svojou silou pomáhala pri ťažbe a splavovaní dreva. Žiaľ museli sme tiež skonštatovať, že dnes je všetko ináč. Pohľad na rieku v niektorých znečistených úsekoch je boľavý.Voda je úžasná tekutina, bez ktorej život možný nie je. Ako jediná chemická látka dokáže existovať v troch skupenstvách – v kvapalnom, pevnom a plynnom. Voda očisťuje, ovlažuje, lieči, uhasína smäd. Mať vedomosti o vode je žiaduce rovnako, ako mať vzťah k studničkám, prameňom riek, vodným tokom, dažďovým kvapkám, práve preto, že od vody závisí život všetkého živého.

• Marec – mesiac knihy

Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.

Počas celého školského roka, no predovšetkým pri príležitosti marca, mesiaca knihy si vyučujúci našej školy pripravujú pre žiakov mnoho zaujímavých aktivít, ktorých cieľom je vzbudiť záujem o detskú literatúru a motivovať žiakov k čítaniu. V triedach nechýba čítanie rozprávok, povinnej literatúry, príprava čitateľských denníkov, výtvarné práce z prečítaných príbehov, či zhotovenie leporela, prípadne rozprávkovej maňušky. Žiaci sa tiež aktívne pripravujú na súťaž v prednese poézie a prózy.

• Školská súťaž v stolnom tenise

Počas dlhých zimných dní sa žiaci pripravovali na turnaj v stolnom tenise. Začiatkom jari sa už nevedeli dočkať, kedy si zmerajú sily, kto je najlepší. Až sa napokon dočkali. No v športe je to niekedy tak, že nie vždy vyhrá ten lepší. Veľkú úlohu zohráva psychická odolnosť. A tí, čo chcú veľmi vyhrať, nakoniec nestoja na tých najvyšších stupienkoch. Preto je potrebné trénovať aj kľud a rozvahu, nielen techniku hry. Chlapcom táto ide lepšie než dievčatám. Ale tohto roku boli dobre pripravené aj dievčatá, hoci ich súťažilo menej ako inokedy. Takže boli zlúčené dve kategórie do jednej. Táto súťaž je dobrá v tom, že sa jej zúčastňujú tí najlepší. Preto ich baví a to je na tom najkrajšie.